DRUŽABNA OMREŽJA

Družabna omrežja omogočajo medsebojno delitev življenja med vejami Vincencijanske družine. Pridružite se nam tudi vi.

 

Sv. Vincencij Pavelski, ki je živel v 17. stoletju, je za obveščanje ljudi, s katerim je sodeloval, uporabljal takrat najbolj razširjeno in preprosto orodje: pisal je pisma. Veliko pisem. 30.000! Največ pisem je datiranih med letoma 1641 in 1660, torej v najbolj rodovitnem obdobju Vincentovega življenja, ko je bil njegov vpliv na takratno družbo na vrhuncu. Do leta 1640 je bil ena od vodilnih osebnosti francoske protireformacije in je ustanovil Gospe krščanske ljubezni (1617), Misijonsko družbo – lazariste (1625) in Hčere krščanske ljubezni – usmiljenke (1633). V zadnjih dveh desetletjih svojega življenja je bil Vincencij tudi imenovan v kraljevi Svet vesti, spopadal se je s herezijo janzenizma in širil svoje versko sporočilo dobrodelnosti po Evropi, v severni Afriki in vse do Madagaskarja. Do svoje smrti 27. septembra 1660 je bil upravitelj obsežne mreže verskih in dobrodelnih dejavnosti ter ena najbolj znanih in spoštovanih osebnosti v Franciji. In za vzdrževanje te obsežne mreže organizacij in sodelavcev pri raznih človekoljubnih projektih je moral na papir preliti ogromno količino črnila, saj je moral z vsemi ohranjati stik, jih obveščati ter jim svetovati.

Ob vsem tem njegovem delu se lahko vprašamo, kakšna šele bi bila njegova učinkovitost, če bi imel na voljo vsa elektronska, digitalna in druga orodja za obveščanje, ki jih imamo danes na voljo?! Kaj vse bi lahko sv. Vincencij še dodatno naredil, če bi imel na voljo umetno inteligenco, telefon, elektronsko pošto, Facebook, Instagram, Youtube in druga orodja. Njegov zgled delavnega pisatelja pisem nas priganja, da bi se tudi mi poslužili sodobnih sredstev obveščanja, da bi z njihovo pomočjo širili vincencijanskega duha do skrajnih mej sveta.

K temu kreativnemu iskanju novih poti širjenja evangeljskega sporočila nas spodbuja tudi Cerkveno učiteljstvo. Sv. Janez Pavel II. je v apostolskem pismu iz leta 2005 z naslovom „Hitro se razvijajo (The rapid development)“ izrazil željo, da bi Cerkev aktivno uporabljala sodobne komunikacijske tehnologije in ohranila svojo navzočnost v digitalnem svetu. Papež Benedikt XVI. je leta 2010 v poslanici za Svetovni dan sredstev družbenega obveščanja z naslovom „Duhovnik in pastorala v digitalnem svetu: novi mediji v službi Božji besedi“ neposredno spodbudil uporabo socialnih omrežij za evangelizacijo. Tudi papež Frančišek pogosto omenja pomen digitalnih sredstev. V poslanicah za Svetovni dan sredstev družbenega obveščanja večkrat poudarja, da internet in družbena omrežja lahko postanejo prostor srečanja, dialoga in evangelizacije, ter da mora biti Cerkev »navzoča na digitalnem kontinentu«.

Vsem tem pobudam želi slediti tudi Vincencijanska družina, zato na naši strani ponujamo povezave, preko katerih lahko vstopite v naša družbena omrežja in si ogledate, kako poteka naše življenje ter kako vincencijanska karizma izgleda v praksi.

 

VINCENCIJANSKA DRUŽINA: Facebook , Instagram , YouTube

DOM SV. JOŽEF: FacebookYouTube

SAMOSTAN MIRENSKI GRAD: Facebook , Instagram , YouTube

ŠENTJAKOB OB SAVI: Facebook , Facebook (oratorij)

ZDRUŽENJE ČUDODELNE SVETINJE: Facebook

ŠTUDENTSKI DOM VINCENCIJ: Facebook , Instagram

HČERE KRŠČANSKE LJUBEZNI: Facebook

DRUŠTVO PROSTOVOLJCEV VINCENCIJEVE ZVEZE DOBROTE: Facebook

HRVAŠKA: Facebook