Z nekaterimi organizacijami se Vincencijevi čutimo še prav posebej povezani, saj smo sodelovali pri njihovem začetku in še sedaj budno spremljamo njihovo življenje.
ANIN SKLAD
Anin sklad je utelešena ideja iz sinodalnega leta 1998, da bi se preko nekega projekta posredno ohranjalo zdravje našega naroda, da bi se duhovno in materialno pomagalo zakoncem, da bi lahko živeli v ljubezni posvečeno starševstvo in nenazadnje, da bi z združenimi močmi in sredstvi naredili nekaj konkretnega pod takratnim sinodalnim geslom »ZA ŽIVLJENJE«. Da smo se v tistem sinodalnem letu dela lotili tako resno, nas je v to na nek način prisilila tudi brezbrižnost vladnih struktur do vprašanja družine in zaskrbljujočih demografskih sprememb.
Da bi ideja postala dejanje, so bile nekatere redovne skupnosti pripravljene v ta namen darovati sredstva, ki so jih dobila po denacionalizaciji, kajti prav redovniki – tako so zapisali sami o sebi – smo v Cerkvi poklicani, da pomagamo »lajšati« bedo na vseh področjih.
Glavno gonilo in cilji
Glavno gonilo tega projekta je bila močno prisotna zavest, da smo zavezani življenju in da se hočemo zanj zavzemati, kar nas je privedlo do tega, da smo si takrat zastavili naslednje jasne cilje:
- posredovati finančno pomoč družinam z več otroki
- vplivati na javnost, da bo odnos do družin prijaznejši
- prednostno pomagati staršem, ki si želijo več otrok, pa so v stiski,
- vplivati na javno mnenje, da bi bil odnos do zdravega družinskega življenja in do številčnejših družin prijaznejši,
- s delovanjem in s projekti vplivati tudi na starše, da si ne bi bali sprejemati otrok, da ne bi »bežali« pred odgovornostjo do družine.
Poznamo namreč primere, kjer ni problem kako preživeti družinske člane, problem je strah pred odgovornostjo, strah pred izgubo komodnosti, strah pred pomanjkanjem itd.
Načini, na katere Anin sklad pomaga družinam
Poleg tega, da več kot šestdesetim družinam posredujemo mesečno finančno pomoč, za vse družine, ki jih je sedaj vključenih že več kot 150, dvakrat letno organiziramo dve srečanji: aprila imamo pomladansko srečanje, junija, ob godu sv. Ane, zavetnice družine, pa pripravimo romanje na Brezje. Poleg tega organiziramo tudi duhovno počitniški teden v Kančevcih ter delno finančno podpremo nekaj družin, ki se udeležijo družinskega oratorija v Veržeju.
Glas o nas se širi po DOBRIH LJUDEH, kar se pa sredstev tiče smo prav tako odvisni od DOBRIH LJUDI, zadnja leta predvsem od fizičnih oseb.
Za vse, ki delamo pri Aninem skladu – seveda smo vsi samo prostovoljci –, je to delo osrečujoče. Bogati našo osebnost, utrjuje ljubezen do bližnjega in krepi zavest solidarnosti.
PREDSEDNIK: p. Milan Kos
KONTAKTNA OSEBA: Nadja Mehle
NASLOV: Poljanska 6, p. p. 2064, 1000 Ljubljana
TELEFON: 01/231-56-08
EMAIL: ustanova.anin.sklad@gmail.com
SPLETNA STRAN: anin-sklad.si
KRŠČANSKO BRATSTVO BOLNIKOV IN INVALIDOV (KBBI)
Krščansko bratstvo bolnikov in invalidov Slovenije je duhovno gibanje, ki želi v skladu s temeljnimi načeli in cilji Mednarodnega krščanskega bratstva trajno bolnih in telesno prizadetih oseb bolnikom-invalidom prinašati veselo novico o Bogu, ki je Ljubezen in Življenje. Navdihujemo se ob Jezusovih besedah »Vstani in hodi!« (prim. Lk 5,23).
Osnovna ideja Bratstva je: bolnik-invalid naj oznanja evangelij bolniku-invalidu, saj ravno on najbolje ve, katere besede potrebuje drugi, da ga bodo okrepile, spodbudile in napolnile z vero, upanjem in ljubeznijo. Modrost, ki se poraja pri soočenju z boleznijo in trpljenjem želimo člani podeliti med seboj in si tako pomagati vedno znova vstati in hoditi ter iti v življenju naprej. O trpljenju in bolezni zna prav spregovoriti le nekdo, ki je sam šel skozi takšno preizkušnjo in mu zato ni treba teoretizirati, ampak lahko zajema iz lastnih izkušenj, kar mu omogoča, da je pristen in prepričljiv.
Krščansko bratstvo bolnikov in invalidov Slovenije (KBBI) je torej:
- laiško duhovno gibanje v Cerkvi, ki ga vodijo bolni in invalidni sami;
- sestavni del Mednarodnega krščanskega bratstva trajno bolnih in telesno prizadetih oseb, ki je vključeno v Papeški svet za laike;
- član Slovenske komisije za karitativne dejavnosti in deluje v skladu s smernicami Slovenske škofovske konference.
Pogled v zgodovino
Krščansko bratstvo bolnikov in invalidov je zaživelo leta 1945 v Verdunu v Franciji. Nastalo je na pobudo duhovnika Henryja Françoisa, ki je sam prebolel težko bolezen. Njegova želja je bila obiskovati in povezovati bolnike med seboj. Duh Bratstva danes živi v 50 državah po svetu.
Prva pobuda povezovanja bolnikov in invalidov pri nas sega v leto 1968, ko je skupina bolnikov napisala ‘Božično pismo bolnikom’ z namenom, da se povežejo vsi, ki trpijo, da bi čutili, da ne trpijo sami in se njihovo trpljenje porazdeli, ter da bi se pomnožilo tudi njihovo veselje.
Po srečanju bolnikov-invalidov z idejo Mednarodnega Bratstva leta 1970 v Lurdu, kamor so poromali, pa se je začela uresničevati želja po samostojnem duhovnem povezovanju trajno bolnih in invalidnih oseb po vzoru Bratstva tudi v Sloveniji.
V Sloveniji govorimo o Bratstvu od leta 1973, ko je bilo po smernicah Mednarodnega Bratstva organizirano prvo tridnevno srečanje bolnikov in invalidov, ki so ga vodili bolniki in invalidi. Zaradi tedanjih političnih razmer smo se namesto uradnega imena odločili, da bomo po domače rekli Prijateljstvo bolnikov in invalidov, saj je takrat že zaživelo naše glasilo Prijatelj, kot list za bolnike in njihove prijatelje.
Na svetovnem srečanju Krščanskega bratstva bolnikov in invalidov v Nemčiji leta 2000 je Slovenija postala polnopravna članica Mednarodnega Bratstva.
Naše dejavnosti:
- osebno in skupno dopisovanje ter telefonski in računalniški stiki;
- obiskovanje bolnikov;
- srečanja temeljnih skupin – regionalna srečanja;
- duhovne vaje Bratstva;
- izobraževalni, delovno družabni in počitniški dnevi v Domu Bratstva na Zaplani;
- romanja;
- razstave ročnih izdelkov (od leta 1974);
- povezanost v molitvi, posebej ob petkih, pet dni na teden preko Zoom programa;
- sodelovanje v življenju župnije in vse Cerkve na Slovenskem;
- predstavitev gibanja na župnijskih srečanjih in drugih priložnostih;
- vzgoja mladih za življenje;
- sodelovanje z revijo Prijatelj: revija.prijatelj@rkc.
VODITELJ: Tone Planinšek
NASLOV: Tabor 12, 1000 Ljubljana
TELEFON: 041/384-324
EMAIL: tone.planinsek@guest.arnes.si
SPLETNA STRAN: bratstvo.si